Login:
Heslo:

Pětiboj turistických oddílů mládeže zná vítěze

Pětiboj turistických oddílů mládeže zná vítěze

Ve dnech 6. -8. června se na táborové základně Pleskoty v Českém ráji uskutečnilo závěrečné kolo Pětiboje turistických oddílů mládeže. Ve chvíli, kdy píši tyto řádky je jasné, že letos to na plné čáře vyhrál TOM S.T.A.N, který hned od prvního kola pětiboje dal ostatním oddílům na srozuměnou, že v současné době mají „Staňáci“ nepřemožitelné družstvo, které je schopno předních umístění ve všech disciplínách pětiboje. Je jen škoda, jak napsal jeden vedoucí z řad poražených Tomíků, že je příští rok už nepozveme, protože prohrát dvakrát za sebou na celé čáře, to se opravdu nikomu nechce. 

A z čeho, že se Turistický pětiboj vlastně skládá. Hned na úvod musím prozradit, že to není nějaký oficiální víceboj s pevně danými disciplínami. Je to spíš něco, co vzniklo spontánně, co vzniklo ze spolupráce oddílů TOM Libereckého kraje, ke kterým se následně přidaly další spřátelené oddíly. V listopadu pětiboj začal v Mladé Boleslavi foglarovskou hrou zvanou „Vyzvědači v temných uličkách“. V Brandýse nad Labem proběhl florbalový turnaj zvaný „Dršmaš“. Po turnajích se sportovní tématikou přišel divadelní festival „Cimrman by se divil“ v České Lípě. Následoval sportovní turnaj  u řeky Sázavy se záhadným názvem Gorka Morka a vše vyvrcholilo na základně Pleskoty. Zde si pořádající oddíl Máci Turnov připravili turistický závod moderně zvaný outdoor running. V podstatě se jedná o obdobu TBZ (turisticko branný závod), kteří si pamatují starší členové. Jedná se o běh, kdy musíte na trase postavit stan, prokázat své znalosti s azimutem, orientaci v mapě, znalost zdravovědy a do toho si ještě přidáte klasický orientační běh. 

Jak už jsem psal výše. Pětiboj vznikl tak nějak živelně, jako výsledek spolupráce zhruba osmi oddílů. Pro organizátory každého jednotlivého kola pětiboje je samozřejmě věcí prestiže uspořádat co nejlepší akci a vyrobit co nejoriginálnější putovní cenu. Nicméně už dnes se každý z pořadatelů rosí při představě jak ukočírovat přes sto rozdováděných Tomíků, kteří se jednotlivých kol pravidelně účastní. Na druhou stranu mohu konstatovat, že nám zde vznikla jedna pěkná mezioddílová akce, která má i v příštím roce potenciál zvyšovat počet účastníků a zúčastněných oddílů TOM.

Na závěr se samozřejmě sluší poděkovat městu Turnov, které přispělo prostřednictvím sportovního fondu finanční částkou 3000,-Kč na uspořádání této akce. DĚKUJEME.

Za Máky Turnov,  Zbyněk Báča

 

Vytvořil Destil na základě THC Systemu