Login:
Heslo:

Máci

Máci. Tento pojem se stal na Turnovsku doslova kultem. Ptáte se proč? Z jakého důvodu vyvolává skupina obyčejných mladých lidí, kteří se scházejí pod záminkou sportovních a turistických akcí, tolik pozdvižení mezi ostatním obyvatelstvem? Snad vám tento text pomůže poodhalit roušku tajemství, které ukrývá proslulé sdružení nadšenců.

Naši skupinu jsme ustavili v roce 1998, v onom památném létě povodní, parlamentních  voleb a roce, kdy Carlosu Sainzovi uniklo vítězství v RAC Rallye několik kilometrů před cílem, což je hned po nehodě to nejhorší, co může jezdce rallye potkat. Bylo nás jen pár, a přesto jsme tušili, že onoho slunečného dne na táboře v Sychrově vzniklo cosi nezapomenutelného. Něco, co přetrvá věky. Rovnýma nohama jsme proto vklouzli do postmoderní doby, která spíše než turistice a outdoorovým sportům přeje hromadění majetku a moci, kdy se místo cepínů a maček vytahují z batohů mrtvoly podnikatelů a správné turistické přátelství vystřídala účelová spojenectví za účelem trhání prken z podlahy tradic. Slíbili jsme si, že nepodlehneme. Že zůstaneme věrni ideálům, které ctili nejen naši rodiče, ale také Tyršovy generace před nimi. A tehdy se naše tváře obrátily na jihovýchod. Naše první kroky vedly na Slovensko a my poprvé uzřeli taje velehor. V objetí kamenů horských velikánů jsme zůstali i v Rumunsku, zemi Eugena Ionecsa, Ceauceskova paláce a bačů s vylámanými zuby.

Po lyrickém intermezzu na polském jihu jsme pak zamířili do kraje, kde lišky dávají dokonce i dobré ráno a vlci svým vytím vyrývají do vzduchu jméno památné nejvyšší hory, Musaly. Již z Bulharska mířily naše zraky do Černé hory. Ale proč ne dále, ještě dále! A už nás vítala země oranžové revoluce, zjizveného prezidenta a jediných cizinců, kteří jako svůj druhý jazyk používají češtinu – Ukrajina. Tím to ovšem nekončí. Roku letošního rozprchli jsme se do zahraničí každý sám se svou drahou polovičkou, abychom kolektivní zážitky rozšířili co nejrychleji. Naše expedice poctila svou návštěvou Švédsko a vrátila se přecpána falunskými uzenkami. Další z nás se vydali hlouběji poznat sousedy naše nejbližší – Slováky, „kteří se dodnes nesmířili, že mluví pouze českým nářečím“. Další pak místo do Slovenska dojeli do Slovinska … vždyť všude se dá zažít fůra nového.

Hory zážitků nás však nepřemáhají a Máci pokračují v utužování svých těl a duší na všech myslitelných i nemyslitelných místech. Kola - lodě - lyže - board, Bosna, Beníšky, vivat sport! Ani voda nám není cizí a za letošek jsme již přejeli hřbety hezké řádce kaprů v řekách českých. Nezapomínejme ovšem také na tradice! Po vzoru Tyršově jsme i letos vyjeli na velocipedech bez pomoci přehazovačky. Malebné kouty ráje českého už potřetí uzřely nevídanou eleganci nás, sportsmenů a sportswomenů v dobře padnoucích, krátce střižených oblecích klasické formy.

Ovšem nejen sportem fyzickým živ je člověk. Poté, co jsme vstřebali starší a zkušenější, jakož i otce zakladatele jiných skupin, rozšířila se nejen naše parta, ale i naše obzory. No kdo by řekl, že turisté mohou i rybařit? Vy ani já určitě ne. Který kapr námi není přejet, je alespoň chycen.

Není ovšem všechno vždy tak jednoduché, jako vyjet s dřevorubci na korbě do hor. Ani my vždy nemůžeme držet při sobě tak, jako Tyrš s Fűgnerem. A tak není divu, že nás v posledních letech spíš než spolu vidíte každého zvlášť. Jenže to neznamená, že jsme zapomněli. Dokážeme držet spolu, i když jsme od sebe kilometry daleko a některé z nás vidíme jen jednou za rakousko-uherský rok.

Budeme tu s vámi, ať chcete, nebo ne. My chceme, a to je nejdůležitější. Až budete příště projíždět Sychrovem, zastavte se na louce u silnice a věnujte tichou vzpomínku bratrstvu nezapomenutelných. I přesto, že mají ve svém erbu tak neobvýklý název.

Autor: Drahul

Vytvořil Destil na základě THC Systemu