Login:
Heslo:

Národní park Rogen - Švédsko

Pokud někdo chcete na 14 dní do divočiny a cítit se blaženě a sám,  seberte se a zkuste národní park Rogen ve Švédsku.  Je na úrovni  městečka Roros v Norsku (nebo chcete-li Trondheimu), ale je na švédské straně.  Hlavní jezero Rogen je propojeno na severu se spletí  malebných  severo-jižních  jezer  (a tak je zřejmé, že ledovec drásal), na jihu s dalším jezerem Brandsjoen a na východě směrem do Norska s dalšími jezery. Možností jak kombinovat svoji cestu je mnoho.
Tím se dostáváme k tomu, že nejlepší je kánoe - buď s ní přijedete do samoty Käringsjon a nebo pojedete do městečka Funasdalen, navštívíte prodejnu TOPSPORT a tam si kanoe půjčíte - oni vás pak odvezou na vámi zvolené startovní místo. Kdekoli začnete svoji cestu, čeká vás pouze voda, nádherná příroda,  ostrovy, které si můžete na svoji noc zabrat jen pro sebe, sobi pozorující vás ze břehu a jistota, že dnes zase nikoho neuvidíte (velmi pravděpodobně během týdně uvidíte v dálce jednu dvě cizí kánoe).
Jízda však vůbec není nudná - do dalšího jezera musíte mnohde přenášet, třeba i 500 m nebo koníčkovat malou říčku. Také pojedete proti proudu, budete podjíždět sobí plot a budete se koupat (při teplotě 15 C) na divukrásné písčité pláži.
Všechno si musíte vzít s sebou - na ploše 20x20 km žijí v létě jen 3 obyvatelé, není tam signál a pokud se vám něco stane, tak vrtulník může přistát jen na pár místech, které se dozvíte z mapy.
Dobrodružnější povahy mohou naplánovat expedici včetně splutí divoké řeky Roa, která propojuje jezero Rogen (ve Švédksu) s jezerem Femund (v Norsku). Tyto upozorňuji, že spodní tok řeky Roa je opravdu mnohdy nesjízdný a kanoe  se musí  přenášet  divočinou (prostě poslední 4 km řeky trvají dva dny).

Několik ilustrativních obrázků ke shlédnutí.

Vytvořil Destil na základě THC Systemu